Protesta e opozitës, Lleshaj dhe Veliu vlerësojnë policinë dha paralajmërojnë hetime

Protesta e opozitës, Lleshaj dhe Veliu vlerësojnë policinë dha paralajmërojnë hetime

Autoritetet e Ministrisë së Brendshme dhe Policisë Shqiptare kanë përshëndetur sjelljen e policisë në protestën e sotme të opozitës. “Sot ne bëmë dallimin e qartë mes atyre që protestave u përgjigjeshin me zjarrin e armëve luftarake dhe nesh, që armën tone kemi durimin e zjarrin tonë kemi përkushtimin për Shqipërinë …

Më shumë

Opozita mbyll protestën

Opozita mbyll protestën

Opozita shqiptare i ka dhënë fund një proteste të paralajmëruar para selisë së qeverisë së kryeministrit Edi Rama, për ta detyruar atë të japi dorëheqje dhe ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme. Protesta u shoqërua me momente të forta tensioni pas protestuesit dhunuan hyrjen e kryeminitrisë, ndërsa policia u …

Më shumë

Ambasada e SHBA dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave në Tiranë

Ambasada e SHBA dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave në Tiranë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave të sotme në Tiranë. Në një deklaratë të saj shkruhet se “Mbështesim të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike dhe dhuna nuk janë të pranueshme. Nxisim të gjitha palët …

Më shumë

OSBE: Përshkallëzimi i dhunës përbën një shkelje të parimeve të protestës demokratike paqësore

OSBE: Përshkallëzimi i dhunës përbën një shkelje të parimeve të protestës demokratike paqësore

Prezenca e OSBE-së bëri thirrje për përmbajtje nga çdo akt dhune i mëtejshëm kundër kryeministrisë dhe çdo lloj prone publike apo private. Në një deklaratë të saj “Përshkallëzimi i dhunës së rrugës sot, vlerësohet se përbën një shkelje të parimeve të protestës demokratike paqësore. Nxitësit dhe autorët e dhunës mbajnë …

Më shumë

LSI: Sjellje e patolerueshme dhe antidemokratike e qeverisë shqiptare

LSI: Sjellje e patolerueshme dhe antidemokratike e qeverisë shqiptare

Lëvizjes Socialiste për Integrim shprehu shqetësimin e saj të madh, për atë që e konsideroi sjellje e patolerueshme dhe antidemokratike e qeverisë shqiptare gjatë protestës së sotme të qytetarëve. Sipas LSI, Opozita ka komunikuar zyrtarisht me Ministrinë e Brendshme për të gjitha elementet e organizimit të protestës. Megjithatë, qeveria provokoi …

Më shumë

Berisha kërcënon Ramën: Diktatorët, nëse nuk lexojnë mesazhet, edhe zvarriten!

Berisha kërcënon Ramën: Diktatorët, nëse nuk lexojnë mesazhet, edhe zvarriten!

Ish kreu dhe kryeministri i PD Sali Berisha, i hodhi edhe më tej benzinë zjarrit të protestës së ndezur sot ndaj qeverisë së kyeministrit socialist Edi Rama, duke i kërkuar atij dorëheqjen, në të kundërt paralajmëroi se do ta tërheqi zvarrë atë. “Është një narkopolici që po provokon protestuesit, pasi …

Më shumë

Ministri Lleshaj: Jo dhuna, por arsyeja na afron drejt Europës së vlerave tona!

Ministri Lleshaj: Jo dhuna, por arsyeja na afron drejt Europës së vlerave tona!

Pas deklaratave plot ironi të kryeministrit Rama për protestën e opozitës, ka reaguar edhe ministri i brendshëm Sandër Lleshi. “Bëj thirrje gjithë drejtuesve politikë që të distancohen nga dhuna që po ushtrohet ndaj institucioneve të Shqipërisë. Ftoj qytetarët të distancohen nga elementët e dhunshëm. Është me shumë vlerë të dëgjohet …

Më shumë