Reportazhe

Qyteti im – Rehova

Vetëm 2 km larg Ersekës gjendet Rehova, thuajse si një lagje e qytetit të vogëljuglindor. Me një rrugë që gjarpëron mes pemësh. Sapo ngjitesh këtu, ndjehesh menjëherë si në shtëpi. Rehovarët janë aq mikëpritës e gojëëmbël, sa të duket vetja si në ato filmat e vjetër bardhë e zi. Nëpër …

Më shumë

Qyteti im – Kalaja e Bashtovës

Në këtë rrugë, shoqëruar me karvanë të tëra kuajsh, Çelebiu në shekullin e XVII me tugat e korrierit diplomatik, bënte udhëtimin e tij. Itinerari në drejtim të Fortesës së Bashtovës. Si për ironi, Enveri e ka mbushur vendin përreth me bunkerë, si një sfidë ndaj venedikasve, të cilët e ndërtuan …

Më shumë

Tahiri: Prekja e kufijve çon në luftë!

Tahiri: Prekja e kufijve çon në luftë!

“Kosova e vendosur, në dialog do të mbrojë integritetin territorial”. Intervistë e Edita Tahirit, ish Ministre përgjegjëse për dialog e Republikës së Kosovës dhënë gazetares së RTSH Mimoza Haxhiaj. Kosova po hyn në fazën finale të dialogut me Serbinë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian dhe me mbështetjen e SHBA-ve. Çfarë …

Më shumë

“Qyteti Im” – Përmeti

Permeti

I njohur si “Qyteti i trëndafilave”, për shkak të natyrës së mrekullueshme, Përmeti është një mundësi e mirë për këdo që dashuron peisazhin , ushqimin, verën, glikonë dhe paqen. “Perla e Jugut”, guxojnë ta quajnë disa sepse edhe të udhëtosh drejt tij, është një kënaqësi më vete.

Më shumë

“Qyteti im”- Radomira

qyteti im radomira

Ndërsa ecim përmes një rruge të vështirë, por me një peizazh të mrekullueshëm, na shfaqet përballë, një grumbull shtëpish. Korabi duket mu sipër Radomirës, fshati që nis nga lumi e ngjitet shkallë shkallë deri në lartësinë e bortë, të cilën mund ta shohësh edhe sot në këtë fillim vere.

Më shumë