Ngritja e SPAK dhe zgjedhja e prokurorit të pëgjithshëm, kryetari i KLP Ibrahimi flet në RTSH

Ngritja e SPAK dhe zgjedhja e prokurorit të pëgjithshëm, kryetari i KLP Ibrahimi flet në RTSH

Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë Gent Ibrahimi flet për herë të parë ekskluzivisht për Radio Televizionin Shqiptar. Në një intervistë për gazetaren Sonila Agostini ai tregon se çfarë po ndodh me Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion dhe me procedurat për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Për herë të parë …

Më shumë

Meta : Ne shpresojmë të jemi të gatshëm të çelim negociatat me BE-në qershorin e 2019-s

Meta : Ne shpresojmë të jemi të gatshëm të çelim negociatat me BE-në qershorin e 2019-s

Në kulmin e tensionit politik në Shqipëri, presidenti Ilir Meta është shprehur optimist se vendi është i gatshëm të çeli negociatat me BE-në në qershor. Deklaratën e tij zoti Meta e bëri gjatë fjalës së tij në Konferencën Vjetore të Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme gjermane në Berlin, ku …

Më shumë

Komisioni i Ligjeve miraton strukturat e organeve të drejtësisë

Komisioni i Ligjeve ka miratuar strukturat organizative të institucioneve të reja të drejtësisë, Këshillit të Lartë të Gjyqësorit dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Bazuar edhe në kërkesat që kishin bërë vetë Këshillat, deputetët e mazhorancës kanë vendosur që KLGj të funksionojë me 125 punonjës dhe KLP me 65, të …

Më shumë

Xhaçka: FA të hapura për çdo vajzë e çdo grua që dëshiron t’i bashkohet kësaj organizate

Xhaçka: FA të hapura për çdo vajzë e çdo grua që dëshiron t’i bashkohet kësaj organizate

143 djem e vajza shqiptare u nisën të martën për në Shkollën Ushtarke të Trupës në Bunavi, pak kilometra para Vlorës. Për rreth 3 muaj ata do t’i nënshtrohen stërvitjes individuale bazë, përpara se të betohen si ushtarakë profesionistë të Forcave të Armatosura. Ata u përzgjodhën pas testimeve fizike, intelektuale …

Më shumë