KRYEFAQJA » Programi Radio Tirana 1

Programi Radio Tirana 1

E Premte 15 Shkurt 2019

6:00 6:01 HIMNI KOMBËTAR
6:01 6:03 LAJME
6:03 6:04 PARASHIKIMI METEOROLOGJIK – parashikimi i motit për ditën e sotme.
6:04 6:06 PROGRAMI DITOR-gjithçka mund të ndiqni sot,dt.15 shkurt 2019, në Radio Tirana 1.
6:06 6:30 ZGJIM ME MUZIKËN POPULLORE – me ritme nga Veriu.
6:30 6:50 RADIONOVELË PËR FËMIJË – “Heronjtë e monumenteve”-(pjesa e 10-të)-sipas botimit me të njëjtin titull shkruar nga Nolian Lole;përshtatur për radio nga Artemisa Deda dhe Nolian Lole;regjisore Evis Trebicka.
6:50 7:00 INTERVAL MUZIKOR – me këngë për fëmijë.
7:00 8:00 DITË TË MBARË-Info, argëtim, personazhe-kalendari 15 shkurt;parashikimi meteorologjik;pasqyrë shtypi;bursa;informacion mbi trafikun;komunikim me dëgjuesin.
8:00 8:03 EDICIONI KRYESOR I LAJMEVE
8:03 8:10  INTERVAL MUZIKOR
8:10 10:00 VIJON “DITË TË MBARË”-“Java e një qyteti “- lidhje me Kristina Bogdani,Korçë dhe Thoma Nika,Sarandë;”Argument”- Artet marciale mënyra më e mirë për të mbajtur në formë trupin dhe mendjen-I ftuar Enver Cakiqi, ish kampioni i Europës në ITKF;”Sot në RT”-E ftuar Arta Marku,gazetare realizuese e emisioneve radiofonike,”Bibliotekë” dhe “Palimpsest”;”Hapsira sportive” – nga Ervin Baku- komente,analiza,opinione mbi ngjarjet më të fundit sportive;”Një datë,një histori,një kuriozitet”-nga Armand Xhuli -15 shkurt 1981. Brenda makinës së tij, gjendet trupi i pajetë i kitaristit rock-blues, Mike Bloomfield.
10:00 10:02 LAJME
10:02 10:08 AUTOPROMOCION DHE INTERVAL MUZIKOR
10:08 10:30 “UNË MUNDEM”-mes personave me aftësi të kufizuar.I ftuar-Shyqyri Saliu,me kufizime në shikim.
10:30 11:00 “KUDO”-Sondazh- Ngjarje -Hite.
11:00 11:02 LAJME
11:02 11:05 AUTOPROMOCION
11:05 12:00 Vijon “KUDO”-Sondazhi i ditës: 14 shkurti, dita e Shën Valentinit. A përfaqëson kjo ditë romantizmin tonë apo dëshminë njëditore për mungesën e saj?
12:00 12:02 LAJME
12:02 12:05 AUTOPROMOCION
12:05 13:00 “JAM GRUA”-E ftuar Merita Sauku Bruci,Dr.e Shkencave – shembulli i përkryer i gruas intelektuale dhe jo vetëm.
13:00 13:02 LAJME
13:02 13:05 AUTOPROMOCION
13:05 14:00 NOSTALGJI – Emocione të gdhendura e jehonë e përjetimeve që dhuruan muzikë.Kujtime mes tingujsh, ndjesi të forta.Kujtesë me muzikën shqiptare ndër vite- anketa muzikore.
14:00 14:02 LAJME
14:02 14:30 “NË VALLEN E RRITJES SONË” -Të njohim ata që shkruajnë për ne -faqja argëtuese për fëmijë.
14:30 14:37 “NËPËR FLETËT E LIBRIT PËR FËMIJË” – “Harry Potter dhe guri filozofal” –  seria e ngjarjeve plot fantazi për fëmijë nga J. K. Rowling.(kapitulli i 63-të).
14:37 15:00 NGA FESTIVALE TË KËNGËS PËR FËMIJË
15:00 15:20 EDICIONI I LAJMEVE TË DREKËS
15:20 15:34 NGA MARATONA E KËNGËS POPULLORE
15:34 16:00 FAQE LIBRI – shfletojmë së bashku librin artistik “Vajza që trazoi folenë e grerëzave”,shkruar nga Stieg Larsson.
16:00 17:00 GJITHÇKA SHQIP
17:00 17:20 EDICIONI KRYESOR I LAJMEVE TË PASDITES
17:20 17:45 PALIMPSEST – Histori vetjake mbi të djeshmen, leksionet qe kemi marrë nëpërmjet të tjerëve apo ato,që vetë jeta jonë na ka dhënë – Për të vërtetën befasuese të gjyshërve që e mësoi kur ishte 14 vjeç; për pasionin për gjuhët e huaja, për përkthimin, për letërsinë dhe lidhjen e pashmangshme me të – E ftuar, Mirela Kumbaro.
17:45 18:50 NGA NJËRA NDESHJE NË TJETRËN- Transmetimi i ndeshjes TEUTA – KUKËSI,për javën e 22-të të Kategorisë Superiore.
18:50 18:52 LAJME
18:52 19:00 AUTOPROMOCION DHE INTERVAL MUZIKOR
19:00 20:00 Vijon NGA NJËRA NDESHJE NË TJETRËN- Transmetimi i ndeshjes TEUTA – KUKËSI,për javën e 22-të të Kategorisë Superiore.
20:00 20:20 REVISTA RADIOFONIKE E MBRËMJES
20:20 20:22 PARASHIKIMI METEOROLOGJIK – situata e motit për ditën e sotme dhe parashikimi për ditën e nesërme.
20:22 20:24 PARAJSA E ARTIT TË FJALËS- shfletojmë librin artistik në radio bibliotekë.
20:24 20:30 AUTOPROMOCION DHE INTERVAL MUZIKOR
20:30 22:00 “MENTORI I SUKSESIT”-
Suksesi, është  procesi gjatë të cilit kuptojmë ku jemi dhe ku duam të arrijmë.
Pa e dashur shumë atë që duam të arrijmë, ne nuk mund të kemi Sukses. Prano ndryshimin! Provo dështimin! Suksesi nuk është destinacion, është një proces- E ftuar,Enida Bozhegu,përfaqësuse e akademizmit në drejtësi.
22:00 22:20 EDICIONI I FUNDIT KRYESOR I LAJMEVE
22:20 22:30 AUTOPROMOCION DHE INTERVAL MUZIKOR
22:30 23:43 TEATRI NË MIKROFON -“Bixhozçinjtë”- komedi shkruar nga shkrimtari rus Nikolai V.Gogol;interpretojnë studentët e Shkollës së Lartë për aktorë,”Aleksandër Moisiu”;regjisor Kujtim Spahivogli.
23:43 0:00 ROMANTIC COLLECTION
0:00 0:02 LAJME
     00:02 0:53 TINGUJ QË PASUROJNË SHPIRTIN-album i muzikës klasike.
    00:53 6:00 PLAYLISTE DHE SPOTE IDENTIFIKUESE

 

Sicred