KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Zjarret në Kili; Qyteti i Santa Olga-s i djegur plotësisht
kili, zjarret, digjet qyteti, viktima, rritet numri i viktimave

Zjarret në Kili; Qyteti i Santa Olga-s i djegur plotësisht

Qyteti i Santa Olga-s është djegur plotësisht nga një zjarr masiv, ndërkohë që ndihmat ndërkombëtare kanë mbërritur në Kili për të ndihmuar vënien nën kontroll të zjarrit, ku Rusia ka dërguar një anije zjarrfikëse. Të paktën 5 zjarrfikës kanë humbur jetën në përpjekje për të shpëtuar banorët e qytetit nga shtëpitë që po digjeshin. Ndërkohë mediat lokale raportojnë se të paktën 1 mijë shtëpi janë djegur nga flakët. Sipas raportimeve, zjarri është ndihmuar nga temperaturat e larta dhe sasia e madhe e pyjeve, duke e bërë shumë të vështirë kontrollin e flakëve.

Sicred