KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Zjarre në Australi
Zjarre në Australi

Zjarre në Australi

Stina e verës në Australi ka nisur me zjarre si pasojë e thatësireës dhe temperaturave te larta. Në shtetin jugor te Adelaides , nje zjarr masiv ka shkatërruar dhjetra ferma e makina duke shkaktuar edhe të plagosur. 200 zjarrfikës në tokë po ndihmohen nga ajri për venien nën kontroll të flakëve që përparojnë me shpejtësi të shtyra nga era e thatë. Si pasojë janë djegur edhe sipërfaqe të mëdha me grurë dhe drithëra të tjera. Zjarrfikëset po përpqien ta ndalojnë zjarrin para se të mbërrijë në dy fshatra. Në disa zona mungon edhe energjia elektrike ndërsa në gjithë shtetin është shpallur gjëndja emergjence deri të mërkurën.

Sicred