KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Zgjedhjet parlamentare në Spanjë
zgjedhjet ne spanje, podemos, partite

Zgjedhjet parlamentare në Spanjë

Spanja mban të dielen zgjedhjet parlamenare të cilave, veç pikëpyetjes për fituesin, iu shtua edhe pasiguria se si mund te ndikojë referendumi britanik në rezultat. Parlamenti i mëparshëm dominohej nga partia popullore, e dyta vine partia socialiste kurse dy partite e reja Podemos dhe Siudadanos kishin aty një prani të dukshme. Mes papunësisë që kap shifren 2-%, sondazhet tregojnë se spanjollet mund t’i ndëshkojnë dy partitë e mëdha, duke i dhënë shumicën partisë Podemos në aleancë me partinë e majtë të bashkuar. Analistët thone se referendumi britanik do të ndikojë patjetër jo vetëm në zgjedhjet e së dielës në Spanjë por edhe mbi zgjedhjet e këtij viti në Çeki, Lituani, Bullgari e Rumani, madje edhe në zgjedhjet e vitit tjetër në Gjermani, Holande, Francë e Hungari duke bërë që të fitojë në terren partitë e skajeve dhe jo me ato centristët.

 

Sicred