KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Zgjedhjet në SHBA, kryeson Tramp
Zgjedhjet në SHBA, kryeson Tramp

Zgjedhjet në SHBA, kryeson Tramp

Republikani Donad Tramp është duke kryesuar garën për zgjedhjen e presidentit të ri të SHBA. Ai ka rritur të marri 168 vota zgjedhore përkundër 131 të demokrates Hillari Klinton. Deri tani janë numëruar votat në 31 nga 50 shtetet. Fituesit i duhen 270 vota zgjedhore. Në Florida ku përgjithësisht vendoset fati i zgjedhjeve, rezultati është 49.2 me 47.7 në favor të Trampit.
Republikanët kryesojnë edhe në zgjedhjet për në Senatin Amerikan dhe Dhomën e Përfaqësuesve. Ata kanë marrë deri tani në Senat 45 vende nga 40 që kanë marrë demokratët, ndërsa në Dhomën e Përfaqësuesve 167 vende,  nga 131 vende për demokratët.

Sicred