KRYEFAQJA » LAJME » Xhon Mek Kein viziton Kosovën

Xhon Mek Kein viziton Kosovën

Senatori amerikan, Xhon Mek Kein sot një vizitë dy ditore në Kosovë, me nje axhendë të ngjeshur me takime me të gjithë kreret e institucioneve shtetërore. Në një fjalim para deputetëve të Kuvendit të Kosovës ai tha se përkushtimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën është i vazhdueshëm, Senatori Mek Kein tha se miratimi i Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi do të sillte edhe liberalizmin e vizave për qytetarët e Kosovës si dhe do të paraqiste një hap të rëndësishem drejt të ardhmes në BE. Senatori tha se përkushtimi i SHBA-së për rajonin mbetet i hekurt. Ai tha se Kosova ka bërë përparim të rëndësishëm në shumë fusha por ak ende shume sfida, ne te cilat do te kete mbeshteten e Amerikes

Sicred