KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Vizita e Vuçiç në SHBA
Vizita e Vuçiç, presidenti serb, në SHBA

Vizita e Vuçiç në SHBA

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ndodhet në Uashington për vizitën e parë zyrtare që prej marrjes se detyres si president, në fund të muajit maj. Vuçiç pritet te takohet me zv/presidentin amerikan, Majk Pens dhe zyrtarë të tjerë. Në prag të vizitës së Vuçiç në SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve atje ka miratuar një rezolutë, e cila i kërkon Pentagonit raporte për bashkëpunimin ushtarak Rusi-Serbi. Përveç Rusisë, mes temave që do të diskutohen pritet të jetë edhe sulmi mbi ambasadën amerikane në Beograd, katër ditë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, si dhe vrasja e vëllezërve Bytyçi, shtetas amerikanë, me prejardhje nga Kosova.

Sicred