KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Vizita e Putin në Siri

Vizita e Putin në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin ka vizituar bazën ajrore ruse në Siri ku është takuar me presidentin sirian Bashar al Assad dhe ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu. Putin urdhëroi tërheqjen e trupave ushtarake ruse nga Siria duke thënë se në dy vtet e fundit forcat e armatosura ruse dhe ushtria siriane kanë mundur grupin më luftarak të terroristëve ndërkombëtarë Presidenti rus theksoi se ushtarët e tij do të ktheheshin me lavdi nga vendi, pas një fushate të zgjatur më shumë se dy vjet, u u shënuan dhe humbje dhe jo vetëm suksese. Putin I tha Asad se kërcënimi i terrorizmit është ende shumë i lartë por në Siri është mundur një nga grupet kryesore ai i Al Sisi. Më pas ai shtoi se shpresonte që me Iranin dhe Turqinë të bënin të mundur vendosjen e paqes. Putin më pas mbërriti në Kajro, në ndalesën e dytë të një dite shumë intensive që do të përmbyllet në turqi me një takim tjetër.

Sicred