KRYEFAQJA » LAJME » Vizita e Metës në Romë
Meta në Konferencën e Sigurisë në Mynih

Vizita e Metës në Romë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta nisi një Vizite Zyrtare në Itali me Ftesë të Presidentit Italian Sergio Mattarella. Gjatë takimit të përbashkët do të diskutohen çështje me rëndësi të partneritetit strategjik dy palësh. Gjithashtu, në qendër të takimeve do të jenë marrëdhëniet dy palëshe mes Shqipërisë e Italisë, rrugëtimi europian i vendit lufta kundër krimit të organizuar si dhe çështje të aktualitetit e marrëdhënieve ndërkombëtare. Italia është një faktor me peshë në vendimet europiane, përkundrejt të cilave Shqipëria pret hapin e radhës atë të çeljes së negociatave.

Sicred