KRYEFAQJA » LAJME » Veriu i Greqisë tronditet nga tërmeti

Veriu i Greqisë tronditet nga tërmeti

Veriu i Greqisë është tronditur nga një lëkundje e forta tërmeti, të cilat janë ndjerë edhe në jug të Shqipërisë. Sipas shërbimit ndërkombëtar të lëkundjeve sizmilogjike tërmeti ka patur një magnitudë 5.1 ballë u regjistrua në orën 10:12 minuta sipas orës lokale. Epiqendra ishte 73 km nga Janina dhe 25 km nga Triakala, në një thellësi 10 km. Tërmeti është ndjerë i fortë deri në Gjirokastër. Ende nuk ka njoftime për persona të lënduar apo dëme materiale.

Sicred