KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Venezuelë: 11 persona janë vrarë gjatë protestave kundër regjimit të Presidentit Nicolas Maduro
Protestat në Venezuelë, Policia, përdor sërish gaz lotsjellës, vrasje

Venezuelë: 11 persona janë vrarë gjatë protestave kundër regjimit të Presidentit Nicolas Maduro

Të paktën 11 persona janë vrarë gjatë protestave që po zhvillohen në Venezuelë, kundër regjimit të Presidentit Nicolas Maduro. Ndërkohë 6 protestues të tjerë kanë mbetur të plagosur. Protestat më të dhunshme janë zhvilluar në El Vale në pjesën jug-lindore të Karakasit. Që nga fillimi i protestave të opozitës, së paku 20 persona kanë humbur jetën. Për më shumë se tre javë, opozita po kërkon largimin nga pushteti të presidentit të vendit Nicolas Maduro, i cili shihet fajtor për gjendjen e rëndë ekonomike në vend dhe për korrupsionin e anarkinë që është përhapur në shtet.

Sicred