KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 23 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 23 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situates Meteorologjike  

Gadishulli i Ballkanit do te mbetet ne ndikimin e masave ajrore relativisht te qendrueshme te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot relativisht te qendrueshem dhe rritje te temperaturave. 

E Premte 23 Shkurt 2018 

Diten e Premte dt 23 Shkurt  parashikohet permiresim i perkohshem i kushteve atmosferike, pra moti do te jete  me vranesira  mesatare dhe kthjellime , ne skajet Juglindore nuk perjashtohet mundesia e rreshjeve te izoluara. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtesi 8-15 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces 4 lartesi vale 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         3/12 °C

Zonat e uleta         10/20 °C

Zonat bregdetare 10/19 °C

Kosova per diten e Premte dt 23 Shkurt do te jete me mot te qendrueshem me alternime vranesirash dhe kthjellime. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga 3°C  ne mengjes deri ne 10°C ne mesdite.

E Premte 23 Shkurt 2018 

Diten e Shtune  dt 24 Shkurt  do te rikthehen  rreshjet e shiut , fillimsiht do te prekin Jugun, ne mesdite gradualisht do te shtrihen ne zonen Qendrore dhe Veri te vendit. Ne lartesite 800-1000 meter mbi nivelin e detit do te kete rreshje bore.  Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi 10-20 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces 4 lartesi vale 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         4/7 °C

Zonat e uleta         10/14 °C

Zonat bregdetare 10/14 °C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari 

 

Sicred