KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 21 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 21 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Dita e mërkurë, 21 Shkurt, ne vend do te mbizoteroje mot kryesisht i vranet me rreshje  shiu ne zonat e uleta dhe ato bregdetare, ndersa pergjate Verilindjes dhe Juglindjes do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) Juglindje (SE) me shpejtesi 10-20 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces  5 lartesi vale 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  2/6

Zonat e uleta    8/15

Zonat bregdetare 10/16 

Kosova per diten e mërkurë 21 shkurt do te jete me mot te vranet dhe rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga 1 grade ne mengjes deri ne 6 grade Celcius ne mesdite.  

E Enjte 22 Shkurt 2018 

Dita e enjte 22 Shkurt moti do te mbetet i paqendrueshem me vranesira dhe rreshje shiu . por ne pjesen e dyte te dites ne zonen jugperendimore do te kete permiresim te perkohshem ku vranesirat do ti’a lene vendin kthjellimeve te perkohshme.  Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 10-25 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces  5 lartesi vale 1,5 deri ne 3,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje ne mesdite.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  2/6

Zonat e uleta    9/17

Zonat bregdetare 10/18

Meteorologe: Rezarta Xhakollari 

 

Sicred