KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te mbetet ne ndikimin e masave ajrore relativisht te paqendrueshme te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot  relativisht te paqendrueshem. 

 E Enjte 22 Shkurt 2018 

 Dita e Enjte dt 22 Shkurt moti do te mbetet i paqendrueshem me vranesira dhe rreshje shiu. Ne pjesen e dyte te dites ne zonen Jugperendimore do te kete permiresim te perkohshem ku vranesirat do ti’a lene vendin kthjellimeve.  Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 10-25 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces  3 lartesi vale 0,5 deri ne 1,25 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje ne mesdite.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  2/6 °C

Zonat e uleta    9/17 °C

Zonat bregdetare 10/18 °C

Kosova per diten e Enjte dt 22 Shkurt do te jete me mot te vranet dhe rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga 3°C  ne mengjes deri ne 8°C ne mesdite.

E Premte 23 Shkurt 2018 

Diten e Premte dt 23 Shkurt  parashikohet permiresim i perkohshem i kushteve atmosferike, pra moti do te jete  me vranesira  mesatare dhe kthjellime , ne skajet Juglindore nuk perjashtohet mundesia e rreshjeve te izoluara. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtesi 8-15 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces 4 lartesi vale 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         3/12 °C

Zonat e uleta         10/20 °C

Zonat bregdetare 10/19 °C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari 

Sicred