KRYEFAQJA » LAJME » Vdes pacientja 16 vjeçare, mjeku tenton vetëvrasjen
Vdes pacientja 16 vjeçare, mjeku tenton vetëvrasjen

Vdes pacientja 16 vjeçare, mjeku tenton vetëvrasjen

16 vjeçarja Blerta Pepa, nuk është zgjuar më, pas ndëryrjes kirurgjikale mbrëmjen e së hënës, në një spital privat në Tiranë. Pas denoncimit në polici, prokuroria ka nisur hetimet duke marr në pyetje familjarë dhe mjekë, duke ndërtuar dinamikën e ngjarjes.
Burime zyrtare pranë spitalit, bëjnë të ditur se vajza vuante nga një deformim genetik, që njihet ndryshe si hipertermia malinje. Ajo është operuar nga një ekip mjekësh gjermanë. Operacioni ka zgjatur më shumë se 2 orë dhe gjatë tij nuk janë shfaqur probleme nga ana e pacientes. Por vajza nuk është zgjuar pas përfundimit të ndëryrjes kirurgjikale.
Dyshimet e para të çojnë tek një gabim njerëzor i mjekut anestezis. Kjo pasi Tefik Zhurda, Shefi i anestezisë së Spitalit Ushtarak në Tiranë, me një karierë mbi 40 vjeçare është vethelmuar. Lajmi për vdekjen e pacientes, e ka çuar anestezistin të mendojë se i ka dhënë dozën e gabuar të anestezisë, ndaj dhe ka tentuar vetvrasjen. Aktualisht ai është ende në gjëndje kome.
megjithatë dilemën e ngritur pas ngjarjes pritet ta zbardhi dhe akt-ekspertimi mjeko ligjor i cili do të përcaktojë shkaqet e vdekjes së 16 vjeçares.

Sicred