KRYEFAQJA » LAJME » Vazhdojnë numërimet, LSI i merr një mandat PD
Vazhdojnë numërimet, LSI i merr një mandat PD

Vazhdojnë numërimet, LSI i merr një mandat PD

Numërimi i votave për zgjedhjet e 25 qershorit po ecën me shpejtësi, ndoshta duke shënuar një rast të rrallë në historinë e votimeve në Shqipëri. Sipas të dhënave më të fundit të KQZ janë përpunuar 76.74 përqind e kutive, ose 4115 nga 5362 kuti, rezultatet e projeksionit të mandateve ka ndryshuar sërisht. Këtë rradhë është LSI që është ngjitur me 19 mandate, ndërsa ka rënë PD në 43 mandate. PS ka mbetur në kuotën e 73 mandateve, PDIU në 4 mandate dhe PSD 1 mandat. Bie e në sy se mandati i PSD po fitohet falë ligjit zgjedhor. Kjo parti ka marrë deri tani 9315 vota, ndërsa një tjetër parti LIBRA edhe pse ka 14072 vota do ta ketë të vështirë të marri një mandat. Specialistt spjegojnë se kjo “padrejtësi” vjen për shkak se votat e PSD janë përqëndruar në një zonë nga ku pritet që ajo të fitojë një deputet, ndërsa votat e LIBRA-s janë të shpërndara.

Sicred