KRYEFAQJA » LAJME » Vasili, Kreu i LSI jep dorëheqjen
Vasili i përgjigjet Ramës: "Vetëm Rama e pengoi dhe e pengon Reformën në Drejtesi"

Vasili, Kreu i LSI jep dorëheqjen

Kryetari i LSI Petrit Vasili ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i LSI-së, bëhet e ditur nga burime të brendshme të kësaj partie. Sipas tyre zoti Vasili e ka bërë të ditur vendimin e tij në mbledhjen e Kryesisë. “Dorëheqja ime është për çështje organizimi që LSI të jetë më aktive në opozitë” citohet të ketë thënë zoti Vasili.

Petrit Vasli erdhi në krye të LSI në fillim të majit të këtij viti pas zgjedhjes së Ilir Metës president. Në zgjedhjet e 25 qershorit zoti Vasili u angazhua fuqimisht nën moton për ta nxjerrë LSI forcë të parë në këto zgjedhje. Rezultati ishte jo ai që pritej. LSI ndonëse mori mbi 40 mijë vota më shumë se në zgjedhjet e kaluara, u rradhit e treta me 19 deputetë, 3 më shumë se legjislaturën e kaluar. Sipas statutit të LSI drejtimi i partisë i kalon nënkryetares Monika Kryemadhi, bashkëshorte e ish kreut të LSI dhe presidentit të zgjedhur Ilir Meta.  Të mërkurën LSI do të mbajë Konventën Zgjedhore.

Sicred