KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë » “Vaçe Zela-Frymëzim i pashtershëm”, koncert në nder të këngëtares

“Vaçe Zela-Frymëzim i pashtershëm”, koncert në nder të këngëtares

Ajo mbetet njësoj emocionuese si dekada më parë kur pushtoi skenat shqiptare me zërin e saj të mrekullueshëm e të pakrahasueshëm. Shpirti, pasioni dhe arti i Vaçe Zelës e bëjnë të jetë një prej atyre ikonave qe nuk njohin limite kohore dhe brezat njesoj frymezohen sa here kumbon kenga e saj…4 vjet pas vdekjes se kengetares se madhe , skena jehoi edhe sot si gjithmone …jane femije te nje shkolle 9 vjecare ne Tirane ata qe zgjodhen te sjellin ne nje spektakel te vertete trashegimine e saj te pazevendesueshme ne kengen shqiptare. Vetë organizatorja e këtij eventi, plot krenari dhe dëshirë u shpreh “Mendova që brezi i ri, fëmijët e sotshëm duhet të dësgjojnë këngët e të madhes Vaçe Zela. Iu ështeë dashur që krahas mësimeve të merren edhe me aktivitetin, ka qene shumë e vështirë por ia dolëm të sjellim në skenë këtë “musical” kushtuar Vaçe Zelës.”

Sicred