KRYEFAQJA » LAJME » Usain Bolt tërhequr vëmendjen e të gjithëve, teksa mbërrin në “Lojërat e Komonuelthit”
Usain Bolt tërhequr vëmendjen e të gjithëve, teksa mbërrin në "Lojërat e Komonuelthit"

Usain Bolt tërhequr vëmendjen e të gjithëve, teksa mbërrin në “Lojërat e Komonuelthit”

Usain Bolt ka mbërritur në Lojërat e Komonuelthit. Organizatorët e këtij aktiviteti kërkojnë të rrisin interesin e publikut australian për të ndjekur këtë veprimtari sportive. Edhe pse është tërhequr nga atletika, Bolt ka tërhequr menjëherë vëmendjen e të gjithëve. Ndërkohë që në kto lojëra mungon sërish sprinteri i talentuar Andre De Grase për shkak dëmtimi. AI mungoi edhe në finalen e shumëpritur në Lojërat olimpike të Rios në 206, në garën e 100 metrave. Në mungesë të tij, Jonah Blejk do të kërkojë të shkëlqejë në 100 dhe 200 metra duke marrë edhe vëmendjen e publikut. Ndërsa për femra pritet të arrijnë rezultatet e tyre më të mira Tomson në 100-200 metra si dhe rivalja e saj Niekerk po në këto dy displina. Rekordmeni i botës, në 100 dhe 200 metra, usain Bolt, në këto lojëra ka edhe rolin e abasadorit, do të shikojë me kënaqësi këto gara, ndërsa atletët do të kërkojnë me ngulm të bëjnë më tyë mirën e tyre nën sytë e kampionit xhamajkan. Në pistë do të jenë edhe atletët kenianë të ciët kërcënonin për bojkot pasi agjencia antidoping gjeti pozitiv me doping 40 atletë. E ndodhur në këtë situatë federata keniane e atletikës vendosi të përfaqësohet me atletë të rinj në Lojërat e Komonuelthit.

Sicred