KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Uragani Nejt në SHBA
Uraganim, stuhia, Nejt, në SHBA

Uragani Nejt në SHBA

Stuhia Nejt është shoqëruar me erëra të forta, shira të fuqishëm dhe përmbytje në Bregun amerikan të Gjirit. Nejt filloi si një uragan I kategorisë 1 kur kaloi mbi Lumin Misisipi në Ljuizjana, me erëra që arritën shpejtësinë e 137 kilometrave në orë. Kur kaloi për herë të dytë mbi Biloksi të Misisipit mbrëmjen e së shtunës, Nejt u dobësua në stuhi tropikale. Por meteorologët paralajmërojnë se ajo vijon të jetë e rreziokshme. Pesë porte në Bregun e gjirit u mbyllën si masë paraprake para se Nejt të godiste atje. Shumica e platformave të naftës dhe gazit evaukuan stafin. Presidenti Donald Tramp deklaroi gjendjene emergjencës për Ljuizjanën dhe Misisipin, duke u hapur kështu rrugë autoriteteve lokale që të kërkonin ndihmë federale për përballimin e pasojave të mundshme të fenomenit natyror. Nejt ka shkaktuar vdekjen e të paktën 25 personave në Nikaragua, Kosta Rika dhe Honduras.. Megjithëse jo aq i fortë si urganët maria dhe Irma, Ljuizjana, misisipi, Alabama dhe disa pjesë të Floridas nxorrën paralajmërime dhe urdhra evakuimi, para se uragani të kalonte mbi territoret e këtyre shteteve.

Sicred