KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Ukrainë: Luftime të ashpra në Donbas
Ukrainë: Luftime të ashpra në Donbas

Ukrainë: Luftime të ashpra në Donbas

Luftohet në zonen industriale të Avdivka-s, në Donbas. Shtatmadhoria e ushtrisë ukrainase lajmëroi se gjatë natës janë vrarë tre ushtarë dhe 20 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Përçarësit e republikës popullore të vetëshpallur të Donjetskut flasin për vdekjen e katër ishtarëve dhe plagosjen e shtatë të tjerëve në 24 orët e fundit.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko ka ndërprerë mbrëmë vizitën e tij zyrtare në Berlin duke u kthyer para kohe në vend si shkak i bombardimeve në Avdivka që kanë sjellë një gjendje urgjente shumë pranë deklarimit të katastrofës njerëzore.

Sicred