KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Turqia festo 90-vjetorin e themelimit të Republikës
turqia feston 92 vjet republike

Turqia festo 90-vjetorin e themelimit të Republikës

Turqia festoi 92 vjetorin e themelimit të republikes. Ceremonitë filluan me vizitat zyrtare në mauzoleumin e Qemal Ataturkut në Ankara, nën kryesinë e presidentit Rexhep Taip Erdogan. Veç zyrtarëve, monumenti u vizitua edhe nga mijëra qytetarë. Presidenti tha se bazat e shtetit dhe republikës do të ruhen sipas parimeve të themeluesve të saj. Ceremonitë festive vazhduan më pas me muzikë e veprimtari të tjera në qëndren Mustafa Kemal.

Sicred