KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Turqi, një vit nga grushti i shtetit

Turqi, një vit nga grushti i shtetit

Turqia kujton sot një vjetorin e grushtit të dështuar të shtetit, ku të paktën 260 persona humbën jetën dhe 2.196 u plagosen. Një fraksion i ushtrisë u përpoq të merrte pushtetin nga Presidenti Rexhep Taip Erdogan, por përpjekja dështoi. Që prej grushtit, qeveria ka arrestuar 50.000 persona dhe ka shkarkuar më shumë se 150.000 punonjës nga institucionet shtetërore në një spastrim që vijoi deri në prag të përvjetorit. Sidoqoftë, kjo kundërpërgjigje e ashpër e Presidentit ka nxitur tashmë opoziten. Kritikët thonë se Erdogan po përdor spastrimet për të frenuar mospajtimin politik. Një protestë e madhe u organizua javën e kaluar. 15 korriku është deklaruar ditë pushimi kombëtar. Presidenti Erdogan do të marrë pjesë në një tubim në Stamboll, në uren përballë Bosforit, vendi ku turmat u përballen me ushtarët. Në mbarë Stambollin mund të shihen postera gjigande ku tregohen njerëz që përballen me ushtarët pro-grushtit të shtetit. Erdogan e ka konsideruar këtë moment si rilindjen e Turqisë, por shumë mendojnë se grushti kujton përpjekjet për përçarjen e vendit. Autoritetet turke vijojnë të akuzojnë klerikun mysliman Fethullah Gülen si orkestrues të puçit, por ky i fundit mohon të jetë përfshirë.

Sicred