KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Trump viziton Arabinë Saudite
trump ne arabi

Trump viziton Arabinë Saudite

Me pompozitet dhe siguri të lartë është pritur në Riad të Arabisë Saudite, presidenti amerikan, Donald Trump dhe zonja e parë Melania. Pas pritjes në aeroport nga mbreti saudit Abdulaziz, çifti Trump është larguar në një autokolonë përgjatë rrugëve të boshatisura. Gjatë vizitës dyditëshe të presidentit Trump në mbretërinë e Lindjes së Mesme, pritet të përmbyllë një marrëveshje për shitblerje armësh më vlerë prej 100 miliardë dollarësh. z. Trump do ta kalojë ditën e parë me mbretin Salman dhe anëtarët tjerë të familjes mbretërore, ndërsa të dielën ai do të takojë udhëheqësit e botës arabe dhe myslimane në një takim të lartë rajonal të përqendruar në luftën kundër ekstremizmit. Sipas mediave dhe analistëve, arabia Saudite, është një vend vizite i pashembullt për fillimin e një udhëtimi të një presidenti amerikan. Vizita e tij jashtë vendit përveç Arabisë Saudite, përfshinë edhe Izraelin dhe Vatikanin, vende të shenjta për të tri fetë më të mëdha të botës.

Sicred