KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Trump shkarkon Tillerson dhe e zëvendëson me Pompeon

Trump shkarkon Tillerson dhe e zëvendëson me Pompeon

Presidenti Donald Trump ka bërë dy lëvizje shumë të rëndësishme në administratën e tij. Ai ka shkarkuar nga posti i tij Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson dhe në vend të tij ka emëruar si kryediplomat, drejtorin aktual të CIA-s, Mike Pompeo. Vendi i mbetur bosh nga Pompeo, zëvendësohet me një grua, e cila është Gina Haspel.
Kreu i Shtëpisë së Bardhë e ka njoftuar përmes rrjetit social Twitter shkarkimin e tij, duke e falënderuar atë për shërbimin e deritanishëm dhe duke shprehur besimin se Sekretari i ri i Shtetit, Pompeo do të bëjë një punë fantastike. Ndërkohë, Gina Haspel do të bëhet drejtoresha e parë femër e CIA-s, siç bën të ditur vet Trump. “Mike Pompeo, Drejtori i CIA-s, do të zgjidhet Sekretar i ri i Shtetit. Do të bëjë një punë fantastike. Faleminderit Rex Tillerson për shëbimin. Gina Haspel do të zërë vendin e drejtimit të Cias, gruaja e parë e zgjedhur në këtë post, përgëzime të gjithëve”, shkruan Trump në Twitter.

(Visited 4 times, 4 visits today)
Sicred