KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Trump nis turneun e tij të parë jashtë vendit

Trump nis turneun e tij të parë jashtë vendit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, nis sot turneun e tij të parë jashtë vendit, në një kohë kur Uashingtoni është përfshirë nga një krizë e thellë lidhur me hetimin për lidhjet e ndihmësve të presidentit me zyrtarët e Rusisë. Me vizitat në Arabinë Saudite, Izrael, Itali, Vatikan dhe Bruksel, administrata Trump mendon se do të përforcohen më shumë lidhjet e afërta të Shteteve të Bashkuara me aleatët kryesorë, veçanërisht në Lindjen e Mesme. Pritet që gjatë turnueut të tij, presidenti Trump do të takohet edhe me presidentin e Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas, dhe me Papën Françesk në Vatikan. Në Bruksel, presidenti Trump do të takohet me homologët nga vendet anëtare të NATO.

Sicred