KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Trampi uron Merkelin për fitoren
Trampi uron Merkelin për fitoren

Trampi uron Merkelin për fitoren

Presidenti amerikan Doland Tramp i telefonoi të enjten kancelares gjermane Angela Merkel për ta uruar për fitoren e saj në zgjedhjet parlamentare të së dielës. Sipas një njoftimi për shtyp nga Shtëpia e Bardhë, Presidenti Tramp vuri në dukje marrëdhëniet që lidhin dy vendet, përpjekjet e përbashkëta për të promovuar paqen dhe begatinë në botë si dhe angazhimin amerikan për një aleancë të fortë e të gjatë me qeverinë dhe popullin gjerman. Dy liderët folën edhe për aktivitetet e Iranit në Lindjen e Mesme, ndërsa ritheksua rëndësinë e arritjes së një denuklearizimi të gadishullit korean, bëhet e ditur në njoftimin për shtyp të publikuar nga Shtëpia e Bardhë.

Sicred