KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Tramp drejt presidencës, tronditje në tregje
Tramp drejt presidencës, tronditje në tregje

Tramp drejt presidencës, tronditje në tregje

Projektimi i kandidatit republikan Donald Tramp si presidenti i ardhshëm i SHBA, ka shkaktuar tronditje në tregjet botërore. Në Tokio me 9 janar aksionet kanë rënë 5 përqind, në Hong Kong 3.3 përqind dhe Seul 2.8 përqind. Indeksi i Uoll Stritit ka rënë me 3 përqind dhe po kështu vlera e dollarit amerikan  ndaj euros. Rënie ka shënuar edhe çmimi i naftës me më shumë se 4 përqind, ose 43.17 dollarë për fuçi.

Sicred