KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë » Thaçi në “Përballë”: 2019-ta mund të jetë viti i marrëveshjes historike Kosovë-Serbi!

Thaçi në “Përballë”: 2019-ta mund të jetë viti i marrëveshjes historike Kosovë-Serbi!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha në një intervistë për emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, se 2019 mund të jetë viti i marrëveshjes historike Kosovë-Serbi, ndonëse i vetëdijshëm se procesi nuk do të jetë i lehtë.

I pari që artikuloi idenë e korrigjimit të kufijëve, presidenti Thaçi e konsideron dialogun si mundësinë për të mbyllur të ashtuquajturën “Kuti e Pandorës”.

Në intervistën, të cilën mund ta ndiqni të plotë në orën 21.00, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, flet edhe për rolin e ndërkombëtarëve, BE-së, SHBA-së, por edhe Rusisë, në arritjen e nje marrëveshjeje që do të mundësonte njohjen e reciproke Kosovë-Serbi dhe do t’i hapte rrugë aspirateve euroatlantike të dy vendeve.

Sicred