KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Tërmeti në Tajvan: Numri i viktimave shkon në 44
Tërmeti në Tajvan: Numri i viktimave shkon në 44

Tërmeti në Tajvan: Numri i viktimave shkon në 44

Tre drejtues shoqërishë ndërtimi të Tajvanit janë arrestuar me akuzën për pakujdesi për shembjen të shtunën e shkuar të një ndërtese gjatë tërmetit me fuqi 6,4 ballë sipas shkallës Richter, që ka shkaktuar të paktën 44 të vdekur.

Zyra e prokurorit të zonës së qytetit të Tajvanit shpjegoi se Lin Ming-hui dhe arkitektët Chang Kui-an dhe Cheng Chin-Kui ishin përgjegjës për mbikqyrjen e ndërtimit të ndërtesës 17 katëshë, që u quajt e dobët. Bilanci i tragjedisë ka shumë mundësi të rritet pasi nën gërmadha janë akoma qindra persona.

Sicred