KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Tenis, Gjokoviçi, triumf dramatik ndaj Nadalit
Tenisti serb, Novak Gjokoviç, e mbyllur gjithçka në 3 sete n[ finalen e “Uimb[lldonit ndaj afrikanojugorit Kevin Anderson, duke ia shtuar triumfin e tij të këtij viti atyre të arritur në 2011-ën, 2014-ën and 2015-ën. Ai ngjitet kështu në vendin e 4-t të renditjes historike të “Grand Slam”-eve, duke lënë prapa Roi Emersonin dhe duke iu afruar listës që kryesohet nga Federeri me 20 turne madhorë, Nadali me 17 dhe Samprasi me 14. Novak Gjokoviç fitoi të parin turne madhor në më tepër se dy vjet në tenisin e meshkujve, duke mundur të dielën në 3 sete Kevin Andersonin dhe duke fituar për të 4-tën herë trofeun e “Uimbëlldon”-it. Tenisti serb, që mban aktualisht vendin e 12-të, fitoi 6-2, 6-2, 7-6 (7-3 me tajbrek në setin e fundit) ndaj rivalit afrikanojugor, duke siguruar njëkohësisht edhe triumfin në turneun e 13-të madhor, që në gjuhën e tenisit njihen si “Grand Slam”-e, por i pari për të që nga triumfi në “Roland Garros” në 2016-ën. Në fakt, ndryshe nga gjysmëfinalet, ku Andersoni pati një betejë mbi 6 orë e gjysmë ndaj Xhon Isnerit, por edhe Gjokoviçi fitoi pas mëse 5 orësh në një duel epik me Rafael Nadalin, finalja nuk pati shumë histori pasi 31-vjeçari serb e kontrolloi plotësisht ndeshjen, duke e marrë setin e parë në vetëm 29 minuta. Edhe seti i dytë nuk ka qenë më ndryshe, duke u mbyllur po 6-2, por vetëm pak minuta më i gjatë, ndërsa afrikanojugori do të ringjallet disi në setin e 3-të, kur kryesoi 5-3. Por Gjokoviçi i mohoi Andersonit 5 mundësi për ta fituar setin, duke bërë që gjithçka të vendoset nga loja shtesë, që njihet ndryshe si “tajbrejk”. Dhe serbi fitoi 7-3, duke e mbyllur gjithçka në 3 sete dhe duke ia shtuar triumfin e tij të këtij viti atyre të arritur në 2011-ën, 2014-ën and 2015-ën. Ai ngjitet kështu në vendin e 4-t të renditjes historike të “Grand Slam”-eve, duke lënë prapa Roi Emersonin dhe duke iu afruar listës që kryesohet nga Rozher Federer me 20 turne madhorë, Rafael Nadal me 17 dhe Pit Samprasi me 14. TENIS, GJOKOVIÇ FITON P[R HERË TË 4-T “UIMBËLLDONIN”

Tenis, Gjokoviçi, triumf dramatik ndaj Nadalit

Novak Xhokoviçi është vetëm një ndeshje larg të parit titull madhor që prej vitit 2016, pasi një fitoreje dramatike në 5 sete ndaj Rafael Nadalit, në atë që ishte një gjysmëfinale e dytë e luajtur në dy ditë e turneut të famshëm të tenisit “Uimbëlldonit”. Ndeshja nisi të premten në mbërmje dhe u ndërpëre në mesnatë, me orën e Tiranës, vijoi të shtunën pasdreke dhe zgjati në total plot 5 orë e 16 minuta. Dhe Xhokoviçi fitoi 6-4, 3-6, 7-6, (11-9), 3-6, 10-8 dhe do të përballet të dielën me Kevin Andersonin. Serbi fitoi setin e parë 6-4, por spanolli u rikthye në setin e dytë, duke e fituar atë 6-3, ndërsa ishte një betejë epike seti i 3-të, i cili kërkoi një “tajbrejk”, pra një “gejm” final për të përcaktuar fituesin. Dhe Xhokoviçi triumfoi me shifrat 11-9 në këtë set maratonë, duke marrë edhe kryesimin e seteve në 2-1. Me këto shifra do të ndërpritet ndeshja, e cila do të vijojë të shtunën në orën 14:00, duke dhuruar edhe dy sete të tjerë të jashtëzakonshëm. Nadali do ta fitojë setin e 4-t, 6-3, duke treguar karakter në lojën e tij dhe duke bërë që gjithçka të vendoset në setin e 5-të dhe të fundit. Në fakt, dueli i 52-të midis këtyre dy tenistëve, dy prej më të mëdhenjve të këtij sporti që kanë fituar së bashku 29 tituj madhorë, nuk kishte shkuar kaq larg që nga jo finale e 2014-ës në “Roland Garros”. Dhe pas një beteje prej plot 18 “gejmesh”, apo thënë ndryshe dy setesh të marrë së bashku, ishte Novak Xhokoviçi, i cili e ka fituar “Uimbëlldon”-in në 2011-ën, 2014-ën dhe 2015-ën, ai që triumfoi 10-8, duke e marrë vetin e pestë dhe gjithë takimin 3-2. Serbi do të përballet me afrikanojugorin Anderson në finalen e së dielës, që do të sillet për sportdashësit drejtpërdrejt në Rrjetin e Radio-Televizionit Shqiptar, në kanalin RTSH 2, duke nisur nga ora 15:00.
Sicred