KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Temperaturat e larta, Greqia përfshihet nga zjarret
An image released by the Nasa Earth Observatory on August 22, 2012 and captured on August 18, 2012 by the Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) on NASA’s Aqua shows a thick plume of smoke sent by an intense wildfire that broke out on the Greek island of Chios. The red outlines approximate the locations of active blazes. In mid-August 2012, an intense wildfire broke out on the Greek island of Chios, sending a thick plume of smoke southward toward the island of Crete (Kriti). RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO - NASA EARTH OBSERVATORY" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS-/AFP/GettyImages

Temperaturat e larta, Greqia përfshihet nga zjarret

Greqia ka shpallur të hënën gjendjen e emergjencës në ishullin Kios, i cili është përfshirë nga një zjarr masiv. Qindra punonjës zjarrfikës u dërguan për të vënë nën kontroll flakët, por ka patur gjithashtu edhe ndërhyrje nga ajri. Zjarri ka nisur në orët e para të ditës së hënë, duke shkatërruar ullishte dhe pemë, të cilat janë burim të ardhurash për 52 mijë banorët e ishullit. Përmasat e zjarrit kanë qenë aq të mëdha, saqë mund të shihen edhe nga hapësira. Satelitët e NASA-s kanë kapur fotot e një reje tymi të dendur që del nga ishulli. Kios është një destinacion turistik. Ishulli ndodhet mes ishujve Samos dhe Lesbos në verilindje të detit Egje.

Sicred