KRYEFAQJA » LAJME » Bota » TAKIMI TRUMP – PUTIN ËSHTË ENDE NË FUQI
Presidenti amerikan takohet të hënën me homologun rus

TAKIMI TRUMP – PUTIN ËSHTË ENDE NË FUQI

Takimi mes presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit rus Vladimir Putin do të vazhdojë siç është planifikuar, pavarësisht nga tensioni lidhur me ndërhyrjet e pretenduara të Moskës në zgjedhje, konfirmon Shtëpia e Bardhë. Dyshja do të takohet për bisedime në kryeqytetin finlandez, Helsinki, të hënën. “Mbetet në fuqi,” u tha gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders. Por kishte zëra se takimi do të anullohet pasi SHBA-te akuzuan 12 oficerë të inteligjencës ruse për ndërhyrje të zgjedhjeve.Nga ana e saj, Rusia tha se ‘ishte në kërkim të takimit’. “Ne e konsiderojmë Trump një partner negociator,” tha këshilltari i Kremlinit Yuri Ushakov. “Gjendja e marrëdhënieve dypalëshe është shumë e keqe. Ne duhet të fillojmë t’i rregullojmë ato.” Njoftimi se rusët ishin akuzuar për sulme ndaj zyrtarëve demokratë gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 nxitën një luftë të ndezur midis Uashingtonit dhe Moskës. Ministria e jashtme e Rusisë tha se pretendimet ishin një “grumbull i skemave të konspiracionit” që synonin të “dëmtojnë atmosferën” përpara takimit të së hënës. Ai tha se nuk kishte dëshmi që lidhnin ndonjë nga zyrtarët apo inteligjencën ushtarake.

Sicred