KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Takimi i Presidentit Vuçiç me Hahn
https://www.google.al/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj8oa2P-oDcAhUSZFAKHcUyAmsQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.almakos.com%2Ftakimi-vucic-hahn-vendi-i-tere-rajonit-eshte-ne-be%2F&psig=AOvVaw3IDm2mbFB-S9opvGcUhMfN&ust=1530639344272434

Takimi i Presidentit Vuçiç me Hahn

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka zhvilluar një takim me Komisionerin Evropian për negociata të zgjerimit Johanes Han, i cili është në vizitë zyrtare në Beograd. Vuçiç theksoi se tema kryesore që zhvilloi me Hahn ishte për marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës, situatës në rajon, sundimin e ligjt. Sa I perket çështjes së Kosovës Vucic ka thënë se “Po ne nuk do të lejojmë që të përulet Serbia”,duke shtuar se “nuk duam luftë dhe se po qe nevoja do të bisedojmë edhe nga tri herë në ditë me Kosovën”. Komisari Hahn ka thënë se të gjithë e dinë se Kosova “është çështje e hapur” porse ajo nuk është e gjitha dhe çdo gjë që Serbia të përparojë në rrugën europiane”. Hahn në Beograd ka shkuar me marrëveshjen e cila Serbisë ia jep 41 mijë euro ndihmë për anëtarësimin e saj në Bashkimin Europian. BE ka premtuar edhe ndihma të tjera për Beogradin.

Sicred