KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Sulmi kimik në Siri, hetuesit lejohen të hyjnë në vendin e sulmit

Sulmi kimik në Siri, hetuesit lejohen të hyjnë në vendin e sulmit

Rusia njoftoi se inspektorët e armëve kimike do të lejohen të vizitojnë zonën e sulmit të pretenduar në Douma, ku ekipi ndërkombëtar nuk ka mundur të hyjë deri më tani, edhe pse ndodhet në vend që prej ditës së shtunë. Kur ndodhi ngjarja në 7 prill, qyteti në rajonin lindor të Ghoutas, ishte fortesa e fundit e rebeleve pranë Damaskut e përballej prej muajsh me zjarrin e artilerisë. Tani, ai kontrollohet prej qeverise siriane dhe ushtrisë ruse. Dy bomba të mbushura me kimikate pretendohet të jenë lëshuar mbi Douma në një hark kohor prej disa orësh. Burime mjekësore vendase flasin për trupa të gjetur me gojën të mbushur me shkumë, lëkurën e çngjyrosur dhe djegie të korneas së syrit. Zyrtare amerikane thonë se është arritur të merren kampione gjaku dhe urinë nga viktimat, të cilat rezultuan pozitivë për një gaz nervor dhe atë klorin. Ishte ngjarja e 7 prillit ajo që nxiti sulmin me raketa të SHBA, Britanisë dhe Francës ndaj shënjestrave qeveritare siriane. Damasku dhe Moska mohojnë të ketë pasur një sulm kimik, e Rusia flet për “inskenim”. Inspektorët do të mbërrijnë në vendngjarje 11 ditë pas sulmit. Ata pritet të mbledhin dhe të marrin kampione të tjera, të cilat mund të ndihmojnë në identifikimin e substancës së përdorur, nëse ka pasur vërtet një të tillë. Por eksperti amerikan pranë këtij grupi shprehu shqetësimin se Rusia, që e ka vizituar vendin përpara tyre, mund të ketë ndërhyrë aty për të penguar hetimin.

Sicred