KRYEFAQJA » LAJME » Sulmi i Lu ndaj Llallës, Prokuroria e Përgjthshme: “I paprecedentë!”
LLalla: Vettingu nuk duhet të përdoret për t'u imponuar tek prokurorët

Sulmi i Lu ndaj Llallës, Prokuroria e Përgjthshme: “I paprecedentë!”

Pak pasi ambasadori i SHBA-së Donald Lu akuzoi ashpër prokurorin e përgjithshëm Adriatik Llalla se ka folur me zë të lartë kundër Reformës në Drejtësi, zëdhënësja e këtij të fundit ka dalë me një deklaratë me edhe më të ashpra. Sipas deklaratës gjithshka konsiderohej “Sulm i hapur dhe i paprecendetë i ambasadorit të SHBA”. “Këto sulme nuk janë aspak të reja. Presionet e ambasadorit amerikan janë tipike sorosiane. Lu presion ndaj Prokurorisë për të mos hetuar disa kompani. Ambasadori ka ndërhyrë drejtëpërdrejtë në hetimin që prokuroria nisi ndaj Bankers” janë disa deklarata. Prokuroria e Përgjithshme bën të ditur se ambasada amerikane i ka anuluar kryeprokurorit Llalla vizën në mënyrë të padrejtë dhe për këtë ka njoftuar presidentin Nishani dhe kryeparlamentarin Meta.

Deklarata e plotë e Prokuorisë së Përgjithshme

Prokuroria e Përgjithshme është gjendur ditën e sotme në një sulm të hapur dhe të paprecedent nga ambasadori aktual në Tiranë, z. Donald Lu, lidhur me qëndrimet e institucionet përsa sa i përket Reformës në Drejtësi dhe kandidaturave për anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Dëshirojmë të njoftojmë median dhe, nëpërmjet Jush, edhe opinionin publik shqiptar se, këto sulme tërësisht jo-diplomatike nuk janë aspak të reja për institucionin e Prokurorisë së Përgjithshme.

Sa i përket Reformës në Drejtësi, Prokuroria e Përgjithshme dhe prokurorët kanë mbështetur që në fillimet e saj nevojën për reformim. Në qëndrimet zyrtare dhe publike, Prokuroria ka identifikuar problematika në draftet kushtetuese dhe ligjore, për të cilat ka shprehur qëndrimet e saj parimore dhe në frymën e së drejtës. Duhet theksuar se këto qëndrime kanë gjetur mbështetjen e plotë në Opinionin e Komisionit të Venecias, i cili, siç dihet tashmë, ka rrëzuar një pjesë të konsiderueshme të drafteve të propozuar nga ekspertët e huaj, të mbështetur publikisht nga Ambasadori Lu.

Sa i përket procedurës së kandidimit të anëtarëve për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ftojmë zotin Lu dhe ekspertët e tij të rilexojnë ligjin përkatës mbi kriteret e anëtarëve të këtij institucioni. Është shumë e rëndësishme që ambasadori Lu të lexoj variantin zyrtar, si në shqip, ashtu edhe në anglisht.

Prokuroria e Përgjithshme i bën të qartë zotit Lu se, nëse është mësuar të jetë zot në ambjentet e politikës shqiptare, këtë nuk mund ta realizojë me institucionin e Prokurorisë.

Për fat të keq, Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë ka shumë paqartësi brenda, të cilat kanë shkaktuar kaos institucional të papranueshëm.

Zoti Lu mendon se ka në dorën e tij fatin e Prokurorisë kur shantazhon institucionin për mbyllje hetimesh apo me heqje vizash. Duhet ta ketë të qartë ai dhe kushdo tjetër që, për të përmbushur detyrimet kushtetuese dhe ligjore, prokurorët e Republikës nuk kanë nevojë për viza.

Këto presione të Ambasadorit Amerikan në Tiranë janë tipike sorosiane, të cilat kërkojnë të manipulojnë opinionin publik dhe të zhvlerësojnë institucionet.

Ky reagim i Ambasadori Amerikan në Tiranë, Donald Lu, vjen menjëherë pasi Prokuroria e Përgjithshme njoftoi zyrtarisht krerët më të lartë të shtetit shqiptar, Presidentin e Republikës dhe Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, mbi presionet dhe shantazhet e vazhdueshme të ambasadorit Lu kundrejt institucionit.

Duke kërkuar mirëkuptimin Tuaj për kohën, dëshirojmë t’Ju prezantojmë letrën e plotë që u është dërguar autoriteteve më të larta shtetërore shqiptare për veprimet jo-diplomatike të Ambasadorit Lu.

Sicred