KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Sulm në Siri
siri, atak, shperthime, viktima, terror, bota

Sulm në Siri

ISIS ka goditur me bombë pjesën lindore të Aleppos duke lënë te vdekur 30 persona. Ngjarja ka ndodhur në Al-Bab, qark ende nën kontrollin e xhihadistëve. Sipas mediave ndërkombëtare, ky sulm ka ardhur për të ndaluar banorët e Al-Bab të arratisen. Rebelët sirianë, të mbështetura nga trupat turke kanë rrethuar qytetin e kontrolluar nga ISIS për disa javë, në bazë të operacionit “Eufratit Shild”, nisur nga Turqia gati katër muaj më parë për të fshirë nga ekstremistët sunitë dhe luftëtarët kurdë nga kufiri me Sirinë.

Sicred