KRYEFAQJA » LAJME » Suksesi i papritur i Bashakshehir
Suksesi i papritur i Bashakshehir

Suksesi i papritur i Bashakshehir

Stadiumi i Bashakshehir i Stambollit, ndonjëherë mbushet vetëm me çerekun e tij, madje skuadra e tij ende nuk ka fituar ndonjë trofe duke u renditur në vendet e fundit të renditjes së kampionatit turk. Por tani skuadra me një emër që mezi shqiptohet nga shumë të huaj, është pretendentja kryesore për të qenë kampione e Turqisë, duke mbizotëruar dominimin tradicional të tre gjigantëve të Stambollit të Besiktas, Fenerbahçe dhe Galatasaray.
Për kritikët e tyre, Basaksehir janë një shpikje artificiale, sepse suksesi i tyre vjen pas mbështetjes politike, pasi nuk ka asnjë trashëgimi kulturore apo histori.
Gjithsesi Bashakshehir mbetet në pritje të titullit për Super Ligën turke sigurisht i ndihmuar edhe nga the të tillë ndërkombëtarë si Gael Clichy dhe Emmanuel Adebayor.
Historia e Bashakshehir është si një përrallë. Ata u krijuan në vitin 1990 dhe luajtën nën emrin e plotë të qytetit të Stambollit si Stambolli Buyuksehir Belediyes. Ata fituan promovimin në Super Ligë në vitin 2007, por pastaj në 2014 ishin në rrezik likuidimi. Por, fatet e tyre ndryshuan në mënyrë dramatike kur ato u blenë nga një konsorcium i biznesmenëve, që ishin afër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan. U ndërtua një stadium i ri me një kapacitet prej 17,000 tifozësh. Erdogan bekoi pamjen e re të klubit kur në korrik 2014. Në 2015 dhe 2016 klubi përfundoi i katërti dhe shijoi pjesëmarrjen e tij të parë të pjesëmarrjes në kupat e evropës. Lojtarët më të mirë ndërkombëtarë që kanë ndimuar në rezultatet e kësaj skuadre janë Clichy dhe Adebayor. Ndërsa kulmi arriti me ardhjen e Arda Turan.

Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com