KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Stuhi dëbore dhe të ftohti përfshijnë Europën
Stuhi dëbore dhe të ftohti përfshijnë Europën

Stuhi dëbore dhe të ftohti përfshijnë Europën

 

Stuhitë e dimrit që kanë përfshire gjithë Evropën Perëndimore, kanë shkaktuar deri tani tre viktima dhe probleme të shumta. Dhjetëra mijëra njerëz janë prekur nga ndërprerjet e energjisë dhe udhëtimi ajror është ndërprerë gjthashtu.
Dy njerëz u mbytën në bregun verior bask të Spanjës pasi u zhdukën nga një valë e madhe dhe një skiator u vra nga një pemë që ra në Alpet franceze.
Për herë të parë, autoritetet holandeze mbyllën pesë portat kryesore të detit. Dy më vonë u rihapën. Zemërimi i erës arriti në 110km ne ore të regjistruara në aeroportin e Amsterdamit ku qindra fluturime u anuluan.
Erërat deri në 147km / h janë regjistruar në Francë. Pesëmbëdhjetë persona u plagosën në incidente në të gjithë vendin, katër në gjendje më të rëndë. Në Paris, Kulla Eifel u mbyll për shkak të erërave të forta. Parqet u mbyllën gjithashtu për shkak të shqetësimeve mbi degët e pemëve që bien.
Në Zvicër, era e fortë shpërtheu një vagon treni duke e nxjerrë jashtë hekurudhës dhe duke dëmtuar tetë vetë. Rreth 14,000 shtëpi në vend mbetën pa energji dhe rekordi i shpejtësisë së erës prej 195 km ne ore është regjistruar pranë qytetit të Luzernit. Erërat lanë disa njerëz të bllokuar në një ashensor skish në kantonin e Shën Gallenit, përmbysi një aeroplan në Stans dhe hoqi pemën e Krishtlindjes 13 metra të lartë në kryeqytetin e Bernës.
Stuhia ka përfshirë edhe pjesët e Gjermanisë dhe Austrisë, ku rreth 20 skiatorë duhej të shpëtonin nga makina kabllore pasi një shpërthimi të një makine të zbrazët nga ankorimi i saj.
Belgjika është vënë në gatishmëri “portokalli”, ku zyrtarët u bëjnë thirrje njerëzve të jenë të kujdesshëm kur dalin për shkak të degëve të pemëve dhe objekteve të tjera fluturuese.
Në Mbretërinë e Bashkuar mijëra shtëpi mbeten pa energji dhe udhëtimet u ndërprenë pas stuhisë.

Sicred