KRYEFAQJA » LAJME » Statusi i Jeruzalemit, Ambasada e SHBA: Ne do të vazhdojmë të punojmë për paqen!
Statusi i Jeruzalemit, Ambasada e SHBA: Ne do të vazhdojmë të punojmë për paqen!

Statusi i Jeruzalemit, Ambasada e SHBA: Ne do të vazhdojmë të punojmë për paqen!

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar pasi Asambleja e Përgjithshme e OKB-së vototi në shumicë kundër vendimit të presidentit Tramp për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. “Deklarata e Presidentit afirmoi realitetin e tanishëm dhe historik të Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit. Shtetet e Bashkuara pranuan të vërtetën e thjeshtë se Jeruzalemi është qendra e legjislaturës, kryeministrit dhe gjykatës së lartë të Izraelit. Ne do të vazhdojmë të punojmë për paqen. Një proces që shpresojmë do të ofrojë rezultatin më të mirë si për popullin izraelit ashtu dhe atë palestinez” bëhet e ditur në deklaratën e ambasadës së SHBA.

Sicred