KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi » Sofje, Rama takohet me Keqijang
Sofje, Rama takohet me Keqijang

Sofje, Rama takohet me Keqijang

Kryeministri shqiptar Edi Rama i cili po merr pjesë në Samitin 16+1 mes 11 vendeve të Europës Lindore dhe 5 vendeve të Ballkanit Perëndimore dhe Kinës, i cili nisi punimet të premten në Sofie, është takuar me kryeministrin kinez Li Keqijang. Fokusi i takimit ishte programi i bashkëpunimit mes dy vendeve dhe projektet konkrete në bujqësi, turizëm, infrastrukturë ujore e portuale dhe kulturë.

Nisma e Kinës e ndërmarrë me 11 vende antarë të Bashkimit Europian dhe Shqipërisë, Bosnjës, Maqedonisë, Serbisë dhe Malit të Zi ka si synim bashkëpunimin në investime, arsim, kulturë, shkencë e turizëm. Sikurse njofton e dërguara e posçme e RTSH Denada Shkodrani, katër do të jenë çështjet kryesore në që do të diskutohen në samit, tekonoligjia e lartë, partneriteti industrial, infrastruktura, bujqësia dhe turizmi .

Sicred