KRYEFAQJA » LAJME » Shuhet Prof.Hajdaraga
I jept lamtumira e fundit ish deputetit, Prof. Hajdaraga

Shuhet Prof.Hajdaraga

Ndërroi jetë në moshën 69 vjeçare Prof. Luan Hajdaraga, një nga figurat kryesore të së majtës shqiptare. Pak kohë më parë ai pësoi një ishemi cerebrale dhe u çua me urgjencë për kurim në Turqi, por më pas u kthye në QSUT “Nënë Tereza” ku dhe mbylli sytë të hënën.

Luan Hajdaraga ka qenë një figurë mjaft e njohur e politikës shqiptare nga shembja e komunizmit deri më sot. Ai ka mbajtur një seri postesh të larta qeveritare dhe partiake në PS, si dhe ka qenë edhe deputet i kësaj force politike. Nga viti 1998 deri në vitin 2000 ai ka qenë dhe Ministër i Mbrojtjes. Hajdaraga për shumë vite ka qenë edhe nënkryetar i Partisë Socialiste.

Luan Hajdaraga do të mbahet mend edhe si një personalitet në fushën e psikologjisë. Ai është autor i disa punimeve shkencore në fushën e psikologjisë eksperimentale dhe psikologjisë së fëmijëve.

Sicred