KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Shuhet Kohl, arkitekti i ribashkimit të Gjermanisë
Shuhet Kohl, arkitekti i ribashkimit të Gjermanisë

Shuhet Kohl, arkitekti i ribashkimit të Gjermanisë

Helmut Kohl, ish-kancelari i Gjermanisë dhe arkitekti i ribashkimit të RFGJ dhe RDGJ në vitin 1990, është shuar në moshën 87 vjeçare. Ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Ludvigshafen, në shtetin perëndimor të Rheinland-Pfalz.  Kohl e udhëhoqi Gjermaninë për 16 vjet, nga 1982 në 1998, duke u bërë kancelari më jetëgjatë i saj që nga koha e Bismarkut. Sëbashku me presidentin francez Fransua Miterran ai do të mbahet mend edhe për futjn e monedhës europiane euro në BE. Shefi i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker ka urdhëruar që flamujt në institucionet e BE-së të ulen në gjysëm shtize.

Sicred