KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Shuhet Emma Moranon 117 vjeç, gruaja më i vjetër në botë

Shuhet Emma Moranon 117 vjeç, gruaja më i vjetër në botë

Ka ndërruar jetë personi më i vjetër në botë. Bëhet fjalë për Emma Morano 117 vjeç, e cila kishte lindur në 29 nëntor 1899 në Piemonte të Italisë. Zyrtarisht, ajo ishte personi i fundit e  lindur në vitet 1800 dhe që ende jetonte. Italiania 117-vjeçare, e cila ndërroi jetë paqësisht, teksa qëndronte e shtrirë në kolltukun e vet, kishte lënë pas dy luftra botërore, Depresionin e Madh dhe kishte parë të ndërroheshin 90 qeveri në vendin e saj. Morano lindi 29 nëntorin e vitit 1899, në qytetin verior të Çiviaskos. Ata që e kanë njohur nga afër e përshkruajnë si një grua shumë të vendosur e thonë se sekreti i kësaj jetëgjatësie qëndron tek genet, por edhe dieta e vezëve, që Emma i pëlqente shumë. Ajo konsumonte 3 vezë në ditë, dy nga të cilat i merrte të gjalla. Ky zakon i kishte mbetur që nga koha kur ishte 20 vjeç dhe mjekët e kishin diagnostikuar me anemi.  Një tjetër preferencë e hershme e saj ishin biskotat. Njerezit që e njihnin thonë se jeta e saj kishte qenë e jashtëzakonshme dhe se Emma do të mbahet mend për forcën e treguar me të cilën ndihmoi dhe të tjerë të ecnin përpara në jetë.

Sicred