KRYEFAQJA » LAJME » Shqipëria qëndore lëkundet nga tërmetet
Shqipëria qëndore lëkundet nga tërmetet

Shqipëria qëndore lëkundet nga tërmetet

Dy lëkundje  sizmike janë ndjerë mëngjesin e së dielës në Shqipërinë qëndore, më e forta me magnitudë 5 i shkallës Rihter. E piqendra e tij ka qënë 34 kilometra në lindje të Tiranës, 14 km në jug të Bulqizës. Përveç kryqeytetit tërmeti është ndjerë edhe në Elbasan, Durrës, Krujë, Laç e Burrel. Nuk ka njoftime për të plagosur apo dëme materiale. Në Tiranë kreu i Bashkisë Erion Veliaj përmes një postimi në facebook  njoftoi se kish vënë në dizpocion nr 128 të njoftonte nëse ka pasur dëme nga tërmeti, apo ka nevojë për shërbime mbështetëse. Mendohet se tërmeti ka ardhur nga një zhvendosje tektonike e shtresave të tokës në thellësinë 40 km. Lëkundjet sizmike janë ndjerë edhe në Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe Slloveni.

Sicred