KRYEFAQJA » LAJME » Shqipëria “merr hak” ndaj Izraelit
Shqipëria "merr hak" ndaj Izraelit

Shqipëria “merr hak” ndaj Izraelit

Shqipëria duket se “ka marrë hak” ndaj Izraelit për humbjen e 12 nëntorit të kaluar 3-0 në “Elbasan Arena”. Ekipi kombëtar shqiptar ka mundur në “Sammy Ofer Stadium” të Haifas, ekipin vendas me rezultatin 3-0. Pa dyshim heroi i takimit ishte futbollisti Armando Sadiku. Ai ka shënuar dy herë në minutat e 22 dhe 44 duke ngritur lart emocionet e tifozerisë shqiptare në Izrael si dhe atyre  që e kanë ndjekur takimin drejtëpërdrejtë në platformën e RTSH. Goli i tretë u shënua nga Memushaj në minutën e 73. Kombëtarja shqiptare kërkoi me ngulm fitoren pas 5 humbjesh në takimet e Grupit G të vlefshme për botërorin “Rusia 2018”. Tashmë Shqipëria merr vendin e tretë në grup me 9 pikë po aq sa dhe Izraeli, por me golaverazh më të mirë. Grupi Grupi kryesohet nga Spanja dhe Italia me pikë të barabarta 16. Në reagimet e para pas takimit fitorja e Shqipërisë ndaj Izraelit konsiderohet historike. Në 2 shtator Shqipëria pret Lihtenshteinin.

Formacionet

Izraeli : Goresh, Dasa, Tibi, Tzedek, Tvatha, Naço, Golasa, Kohen, Rafaelov, Sahar, Zahavi

Trajner: Elisha Levi

Shqipëria: Strakosha, Hysaj, Gjimshiti, Mavraj, Aliji, Kukeli, Roshi, Abrashi, Memushaj, Hyka, Sadiku

Trajner: Xhani De Biazi

Gjyqtar: Aleksei Kulbakov (Bjellorusi)

Sicred