KRYEFAQJA » LAJME » Shënohet viktima e katërt si pasojë e gripit
Gripi, humbin jetën tre persona

Shënohet viktima e katërt si pasojë e gripit

Gripi shkakton një tjetër viktimë duke e çuar në katër numrin e personave që kanë ndërruar jetë të prekur nga virusi AH3N2. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë pacienti po i moshës 76 vjeç , po trajtohej në repartin intensiv të spitalit universitar Shefqet Ndroqi për shkak se vuante nga sëmundje shoqëruese si insuficenca respiratore, spoku dhe diabeti. Ndërkohë ISHP që ka konfirmuar edhe prezencën e virusit të gripit të stinës tek ky pacient, sqaron se situata epidemiologjike ndonëse karakterizohet me aktivitet të lartë të qarkullimit të virusit, bazuar në raportimet e ditëve të fundit të qendrave shëndetësore dhe spitaleve në të gjithë vendin, fluksi është në rënie.

Në gjendje të rëndë shëndetësore ISHP konfirmon 5 pacientë të cilët janë moshë e tretë dhe aktualisht po trajtohen në repartin intensiv të Spitalit Shefqet Ndroqi për shkak të komplikacioneve nga sëmundjet shoqëruese që vuajnë. Specialistët këmbëngulin në bërjen e vaksinës nga çdo grup i moshës mbi 6 muajsh ku përjashtim nuk bëjnë as gratë shtatzëna në çdo tremujor të shtatëzanisë që ato ndodhen.

Sicred